دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

نوشتارهای این وبلاگ، تنها برای تخلیه افکار و هیجانات خودم ساخته شده است. مطالب علمی و تخصصی و همینطور فعالیت های اصلی ام را در سایت زیر دنبال کنید:
www.Shirinzadeh.com

آخرین نظرات
  • ۰
  • ۰

در چند روز اخیر ماجرای قتل بابک خرمدین، و همینطور قتل خواهر و داماد خانواده، در شبکه های احتماعی دست به دست می شود و سبب اندوه و خشم بسیاری از مردم شده است. شواهد می گوید که یک پدر سالمند به همراه همسرش، این سه قتل را انجام داده اند. معمولا چنین مواردی همراه با شایعات و حدسیاتی است که نمی توان به راحتی به اصل قضیه پی برد و بیشتر بر مبنای شواهد سطحی ارائه شده، ارزیابی می شود. بنابراین با توجه به اندک چیزی که می دانم و بسیاری از آنچه نمی دانم، این متن را نگارش می کنم.

چرا پدر بابک خرمدین فرزندش را کشت؟!

مشکلات رشد و شخصیت انسان، به دسته های مختلفی تقسیم می شود. اگر این مشکلات شخصیتی، بسیار جدی و حاد باشد، تبدیل به اختلالات شخصیت یا Personality Disorders می شود.
یکی از اختلالات شخصیت که به نظر می رسد در وجود پدر بابک وجود داشته است، اختلال شخصیت ضداجتماعی یا Anti Social Personality Disorder است. اختلال شخصیت ضد اجتماعی از دو عامل ژنتیک و رشد به وجود می آید.
بزرگترین ویژگی این اختلال شخصیت، نداشتن توانایی درک احساس درد و رنج دیگران ،و نداشتن احساس عذاب وجدان است. از نظر نوروساینس، نازکتر بودن بخش هایی از کورتکس مغز، سبب چنین مشکلی می شود. بنابراین با اینکه برای دیگران بسیار جای تعجب دارد که چرا والدین بابک خرمدین احساس عذاب وجدان ندارند؟، این موضوع در علم نوروساینس قابل درک است. آنها از نظر ساختار مغزی، با دیگران تفاوت هایی دارند. تفاوت هایی که دو عامل ژنتیک، و دوران کودکی و رشد، بر آنها تحمیل کرده است.
موضوع دیگری که از نظر روانشناختی قابل بررسی است، باورهای افراد است. در بیشتر موارد باورهایی که با آنها بزرگ شده ایم و به آنها معتقد هستیم، رفتارهایمان را شکل می دهد. بنابراین باورهای قاتل، در تصمیم به قتل موثر بوده است. این نکته را در نظر داشته باشیم که هر چقدر یک "باور" برایمان مهم تر و بزرگتر باشد، به طبع واکنش و رفتاری که در خصوص آن باور انجام می دهیم نیز، جدی تر خواهد بود.

باور به آبروریزی، زمینه ساز قتل بابک خرمدین و خواهر

بر طبق گفته پدر بابک، هم فرزندان و هم داماد خود را به دلیل «فساد اخلاقی» به قتل رسانده است. در واقع او معتقد است که برخی رفتارها، سبب فساد اخلاقی و «آبرو ریزی» می شود. باورهایی که قاتل در خصوص فساد اخلاقی و یا آبرو داشته و با آنها بزرگ شده، نقش بسیار پررنگی در این قتل دارد. از نظر قاتل، اعتیاد به مواد مخدر و یا رابطه جنسی خارج از ازدواج، نه یک مشکل، بلکه یک بی آبرویی بزرگ است. به نظر می رسد موضوع حرف مردم، و اینکه دیگران در مورد ما یا فرزندانمان چه فکر می کنند، بسیار برای قاتل مهم بوده است! 

نگاه امنیتی به خشونت خانگی و آزار جنسی

از دیگر ابعاد این قتل های زنجیره ای که بسیار به حاشیه رفته است، موضوع تجاوز و آزارهای جنسی خانگی و همینطور آزار و اذیت سالمندان است. اینکه واقعاً پدر به دختر خود تجاوز کرده است و یا خیر، و یا بابک پدر و مادر خود را آزار جسمی داده است و یا خیر، در ابهام است اما رخ دادن چنین مواردی چندان دور از انتظار نیست. شاید برای مردم عادی شنیدن چنین رویدادهایی یکی دو بار در طول عمرشان باشد، اما برای روانشناسان، روانپزشکان، مددکاران اجتماعی و .... داستانی کاملاً آشناست. تقریباً هر شخصی که در حوزه سلامت روان، کار می کند، بارها این موارد را شنیده و از وجود چنین مشکلاتی آگاه است. 

متاسفانه حکومت و همینطور دولت ها، چنین مواردی را با رویکردهای امنیتی دنبال می کنند. برای همین است که هیچ آمار دقیقی از چنین مواردی نداریم و یا اگر هم کار پژوهشی و ... انجام شود، به تاریکخانه ها می رود. لازم است دولت ها و حکومت، رویکرد خود را در قبال آزارجنسی خانگی و خشونت خانگی تغییر دهد. این موضوعات، مواردی است که در تمام کشورهای دنیا، گذشته از نوع حکومت صورت می گیرد و اولین قدم برای اصلاح و درمان این زخم ها، داشتن آمار و بررسی دقیق موضوع است.

داشتن خانه های امن برای زنان، کودکان، سالمندان و همینطور معلولین جسمی و روانی که در معرض خشونت خانگی و آزارهای جنسی قرار دارند و همینطور فعال تر کردن اورژانس اجتماعی بسیار ضروری است. 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی