دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس جوان و بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس جوان و بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

نوشتن وسیله ای کارآمد برای تخلیه هیجانات و احساسات فردی است. من نیز از نظر تیپ شخصیتی ، فردی برونگرا و هیجانی هستم. همچنین علاقه زیادی به موضوعات خارج از روانشناسی هم دارم. اینجا را برای نوشته های شخصی ام و تحلیه افکار و هیجانی ام قرار دادم. سالها پیش بزرگی به من گفت: نه خودت را جدی بگیر و نه زندگی را. شما هم اگر اینجا را خواندید نه نوشته های من را جدی بگیرید و نه زندگی شخصی ام را. اگر مایل به خواندن نوشته های علمی و روانشناختی بنده بودید، به سایت مرکز به ادرس DrRavanshenas.com و یا روزنامه آرمان امروز صفحه شانزدهم سر بزنید.

آخرین نظرات
  • ۰
  • ۰

راستش را بخواهید ، کار روانشناسی آنچنان که دیگران از بیرون می بینند آسان نیست. مردم با خودشان می گویند کاری نمی کند که، تنها یک ساعت حرف می زند و پول می گیرد. اما این تمام حقیقت نیست. کم نیستند روانشناسانی که پس از گذران سالها تحصیل در این رشته، در نهایت سر از بازار و کارهای دیگر در می آورند. این مجلات موفقیت و اراجیف شبه علمی هم که می بینید، کم و بیش ناشی از همین موضوع است. اما اگر علت را بخواهیم بررسی کنیم باید به مسائل ریزی دقت کنیم که از دید دیگران اصلاً قابل مشاهده نیست. یعنی تا روانشناس نشوی و در اتاق مشاوره و درمان قرار نگیری، این مسائل را نمی بینی. برای همین هم بسیاری از مراجعین و یا کسانی که از بیرون نظاره می کنند، آنها را نمی بینند و با مصائب و مشکلات کار مشاوره یا درمان بیگانه هستند.

راستش را بخواهید اگر عشق به این کار نبود، شاید دوام چندانی نمی اوردم. البته واژه عشق به روانشناسی برای من کم است. این دقیقاً چیزی است که تمام زندگی ام دنبالش بودم. بگذریم. 

 در روانشناسی و اتاق مشاوره، مردم لحظات خوبشان را با تو تقسیم نمی کنند. انها از سیاه ترین و تاریک ترین قسمت های زندگی و شخصیتشان می گویند. از طلاق، افسردگی، خودکشی، اعتیاد، تجاوز، خیانت، اضطراب ها و ..... و این یعنی انرژی منفی بسیار و تحلیل لحظه به لحظه روان درمانگر. بدتر از آن این است که بیشتر مردم به موقع هم مراجعه نمی کنند. در واقع وقتی مراجعه می کنند که " کارد به استخوان رسیده است " و یا به قول خودم، "عفونت روان و جسم" را با هم گرفته اند و حل مشکل، بسیار دشوارتر است.

راستش را بخواهید، کار روانشناسی فرسایش زیادی دارد و بسیاری از مسائل هست که واقعاً آزارت می دهد اما باید چشم ات را بر روی انها ببندی. البته این مهم گفته من نیست. اساتید بزرگواری که پیش از من در این وادی قدم گذاشته اند، بارها و بارها این نکته را ذکر کرده اند، یکی از اساتید خطاب به من می گفت : 

" یک روانشناس بزرگ ، هرگز نباید دلش به حال مردم و مراجعینش بسوزد. اگر بخواهی غم مردم را به خود راه دهی، دیر یا زود، خودت از پا در میایی و نیاز به یک درمانگر فوق العاده قدر خواهی داشت. علی الخصوص تو که خودت فنون را میدانی، پادزهر کار برایت سخت تر است و به راحتی اثر نمی کند. "

  • ۹۶/۱۰/۲۳
  • امیر (یاشار) شیرین زاده

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی