دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

نوشتارهای این وبلاگ، تنها برای تخلیه افکار و هیجانات خودم ساخته شده است. مطالب علمی و تخصصی و همینطور فعالیت های اصلی ام را در سایت زیر دنبال کنید:
www.Shirinzadeh.com

آخرین نظرات
  • ۰
  • ۰

هر ساله با نزدیک شدن به عید نوروز، بازار خرید و فروش ماهی قرمز سفره هفت سین رونق خاصی می گیرد. این در حالی است که ماهی قرمز سفره هفت سین در حدود صد سال است که به این رسم کهن ایرانی افزوده شده است. جالب است که بدانید، ماهی قرمز، نماد سال نو چینی می باشد و در اصل هیچگونه ارتباطی بین هفت سین ایرانی و ماهی قرمز وجود ندارد. چند سالی است که مردم چین، برای حفظ محیط زیست و بقای گونه اینگونه حیوانات، دیگر از این حیوان زنده استفاده نمی کنند. اما متاسفانه در ایران، موضوع دیگری رخ می دهد.

طبق اعلام مسئولان محیط زیست در سال 88، حدفاصل 15 اسفند تا 15 فروردین هر سال، پنج تا هفت میلیون ماهی قرمز در سفره های هفت سین ایرانیان می میرند. رقمی تکان دهنده که نشانگر حجم مرگ و میر بی دلیل این نوع آبزیان می باشد. آبزیانی که تنها برای یک زیبایی نسبی و برای چند روز، قربانی خوی شکارگری انسانها می شوند.

متوسط عمر هر ماهی قرمز در طبیعت در حدود 15 سال می باشد. این در حالی است که در برخی از مواقع و در شرایط ایده آل، هر ماهی قرمز می تواند تا 50 سال نیز زندگی کند. عمری که در سفره های هفت سین به کمتر از چند هفته و یا در برخی از مواقع، به کمتر از چند روز می رسد.

سفره هفت سین با سبزه و سین های دیگر خود، نوید سازگاری و بهزیستی انسان با طبیعت را می دهد، اما کشته شدن این حجم ماهی قرمز ، نشانگر بی توجهی برخی از خانواده های ایرانی به محیط زیست و همینطور بقای این گونه از حیوانات می باشد. متاسفانه بسیاری از ماهی هایی که به عنوان ماهی قرمز (Gold Fish)، ماهی های فایتر (fighter)، و یا سمندر لرستانی در بازار عرضه می شوند در محیط های بسیار نامناسب و متراکم و با شرایط بسیار غیر بهداشتی و فقط برای استفاده چند روزه پرورش پیدا می کنند، بسیاری از این ماهی ها در قسمت های آبشش خود لکه های بیمارگونه ای دارند، برخی از آنها رنگ پریده و برخی دیگر دارای باله های تا شده و یا ناقص می باشند. همچنین هر ماهی قرمز، به 76 لیتر آب سالم و بدون کلر احتیاج دارد، این در حالی است که برخی از ایرانیان، آنها را در تنگ های بسیار تیره و تنگ نگهداری می کنند.


لطفاً به حفظ و بقای محیط زیست پای بند باشیم، ماهی قرمز و هر موجود زنده را برای چند هفته سرگرمی و زیبایی کاذب نخریم ، سفره هفت سین ایرانی را با نماد چینی تزیین نکنیم و به حقوق حیوانات احترام بگزاریم.

در گسترش این نوشتار کوشا باشید.

نظرات (۱۱)

عالی بود جناب آقای شیرین زاده ................منکه امسال ماهی نمیگیرم.
پاسخ:
ممنونم صمصام جان
بیایم به خاطر خدا از استفاده ماهی قرمز در سفره هفت سین جلوگیری کنیم .
ماهی عید نوروز یک سنت کاملا ایرانی است که از دوره هخامنشی و شاید بیشتر از آن قدمت دارد شما حتی اگر مشاهده هم کنیدظروف بسیاری از دوران ساسانی و هخامنشی در موزه ها قرار دارد که روی آن ماهی عید نقاشی شده این موضوع را گیاهخواران انداختند که یک رسم چینی است چینی ها اصلا سفره برای سال تحویل ندارند و با بادکنک های اژدها شکل عید را جشن می گیرند شما لازم نیست ماهی را نگهداری کنید و شاهد مرگ آن حیوان زیبا شوید شما می توانید بعد از سیزده روز عید آن را در حوض یا استخر پارک ها بیندازید
من ماهی نگرفتم

ماهی قرمز هم مثل موجودات خانگی دیگه نمیشه بگی نخرین
ولی هر کسی خرید حواسش به جا و غذا و شرایط نگهداری ماهی قرمز باشه
چرا صورت مساله رو پاک می کنین ؟؟؟ مساله رو حل کنین
اگه مردن ماهی قرمزی اشکال داره،پس اون ماهی سفید لای سبزی پلو آدم نیست؟

چکار کنیم ماهی قرمز قشنگه ماهی قرمز سنتی ایرانی نیست خوب از این به بعد میشه سنت این جمله شما بی منطقه گیرم بتوان جلوی خرید ماهی قرمز را گرفت؛ با این همه گاو و گوسفند و حتی ماهی خوراکی که روزانه کشته می‌شوند تا از آن‌ها تغذیه کنیم چه می‌توان کرد؟ آیا آنها گناه ندارند؟ اگر خرید ماهی قرمز تداوم یابد، هر سال موجودات تازه‌ای در سفره هفت‌سین دیده شود ماهی نماد جنبش وشادی است ما سگ نمیاریم سر سفره ولو اینکه اولش سین باش
مطالب عالی بود

کاملا مخالف هستم

تا افرادی همچون ... هستند، فرهنگ ایرانی درست بشو نیست که نیست!

من دو ساله نمیخرم. چون هم دلم نمیاد. هم احساس میکنم یه مخلوق خدا ظلم می کنیم و گناه داره. به قول نویسنده منبع تغذیه که نیس. بعدشم اگه برین سر کتابای انگل شناسی می بینین چه انگل هایی دارن

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی