دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

دست نوشته های خودمونی امیر شیرین زاده

آنچه در دیدگاه یک روانشناس بلند پرواز، به بینش و روانکاوی نیاز دارد.

نوشتارهای این وبلاگ، تنها برای تخلیه افکار و هیجانات خودم ساخته شده است. مطالب علمی و تخصصی و همینطور فعالیت های اصلی ام را در سایت زیر دنبال کنید:
www.Shirinzadeh.com

آخرین نظرات
  • ۰
  • ۰
کتاب سینوهه پزشک مخصوص فرعون، یک کتاب بسیار ارزشمند و تفکر آمیز برای من محسوب می شود. برخلاف آنکه کتاب حالتی داستان وار دارد اما بسیاری از ابهامات فکری من را در مورد ادیان کهن بازسازی کرده است.
در کتاب ذکر می شود که در مصر و به واسطه تمدن هزاران ساله آن ، خدایان بسیاری در مصر وجود داشته است و هر کدام از این خدایان، معابد و ارامگاههای مختص به خود را داشتند، هدایای خود را می گرفتند و غلامان و کاهنان خود را پرورش و ارج می نهادند. در بین این خدایان، بزرگترین و کهن ترین و البته پر قدرت ترینشان، خدای آمون بوده است . در چند نسل پیاپی ، فرعونیان ، و ثروتمندان مصری طرفدار این خدا بوده اند و حتی سلطنت فرعون را به عنوان، خدای زمین پذیرفته اند.
سالها می گذرد و فرعون جدیدی بنام آمن هوتپ چهارم و یا ( آخناتون ) بر مسند قدرت می نشیند.فرعون جدید دارای حالتی مالیخولیایی موقتی بوده است و همچنین از بیماری صرع به شدت رنج می برد. فرعون جوان و جدید مدعی می شود که خدایی که دیده و شنیده نمی شود بر او ظاهر گشته است و دستور برابری و آزادی و رعایت عدالت را داده است. بنابر این فرعون دستور می دهد که بردگان آزاد شوند. کارگران اجباری معادن به حقوق و دست مزد زیادی می رسند. زمین های اربابان گرفته می شود و به بردگان سپرده می شود. احتکار ممنوع می شوند و خدای جدید هر گونه جنگ و خونریزی را ممنوع می کند. خدای جدید، فرمان از بین بردن تمامی نمادها و ظواهر دولت قدیم را می دهد و تمامی اختلافات طبقاتی و تبعیض ها را از بین می برند.
تاریخ مصر و همینطور تمدن ملت های گذشته ، حقیقتی را همواره یادآور می شود و آن نیز این است که در تمامی ادوار، آنهایی که در گذشته زیست می کردند ، اصراری شدید بر درست بودن راه خود و باطل بودن راه دیگران را داشتند. و حتی آنقدر در این اختلافات مشاجره و یکدندگی می کردند که خونهای بسیاری را می ریختند و بسیاری از تمدن ها را بنام خدایان ویران می کردند. در حالی که این خدایان غالباً برای برابری و مساوات و بهبود زندگی مردم پیام اورده اند. اما در واقع، این اندیشه های آزادی گرایانه، خود عامل خونریزی ها و ویرانی های بسیاری می شود.
مطلب دیگر آنکه، بسیاری از آموزه ها و خواسته های فرعون جدید، به نفع ملت مصر بوده است و سبب بهبود بسیاری از مشکلات می شود. اما در واقع این اصلاحات واجب و حتی راهگشا سبب شورش ها و مخالفت های جدی می شود. اما به راستی چرا حتی مردم پایین دست نیز از آنچه فرعون می گفت استقبال نمی کردند؟؟ چرا آنان نیز فرمان های پر سود فرعون را ، نمی پذیرفتند؟
اجازه دهید آنچه در ذهن دارم را با یک خاطره برایتان نقل کنم :
یک سال پس از حمله ارتش آمریکا در 15 مهر ماه 1380 به افغانستان، با تعدادی از کارگران افغانی مقیم ایران صحبت می کردم. سوال من این بود، که آیا حمله آمریکا به افغانستان، سبب بهبود اوضاع شهروندان و زندگی مردم شده است و یا خیر؟ نکته بسیار جالب این بود که بسیاری از افاغنه معتقد بودند که جنگ افغانستان به شدت سبب فساد و گسترش فحشا در کشورشان شده است و اسلام شدیداً در خطر است. آنان ذکر می کردند که از زمان حمله امریکا به افغانستان ، زنان بسیار گستاخ شده اند و به بازار می روند و خرید میوه و سبزی می کنند. و یا آنقدر فحشا گسترش پیدا کرده است که زنان به مدرسه می روند !!! و گویا قرار است در دانشگاهها هم وارد شوند. !!! چرا مردم افغانستان، حکومت عقب افتاده طالبان را نسبت به پیشرفت ها و تمدن جدید ترجیح می دهند؟
در تاریخ ایران نیز، در سال 1341 انقلاب سفید و یا انقلاب شاه و ملت اتفاق افتاد. وقتی امروزه بند های مرتبط با انقلاب سفید را می خوانیم، چیزی جر بهبود شرایط طبقه فقیر و کارگر نمی بینیم. به نوعی در این انقلاب ، اختلاف طبقاتی به شدت از بین می رفت و بسیاری از رعایا می توانستند به شدت سطح زندگی خود را بهبود بخشند. اما آنچه در حال رخ دادن بود با اعتراض های شدیدی رو به رو شد که در مجال این مطلب نمی گنجد. در این برهه نیز می توان، از روشنفکرانی که دم از خیانت و جنایت شاه را می زندند تعجب کرد.
نمونه دیگر این تشابه را می توانیم در تعدادی از انقلاب های بهار عربی نیز مشاهده کرد....

  • ۹۵/۰۴/۲۵
  • امیر (یاشار) شیرین زاده

اخناتون

تاریخ مصر

تمدن مصر

جنگ افغانستان

سینوهه

فرعون

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی